Adayan Boya
Boya Kabini Nedir?
Boyama ve kurutma kabininde, araç boya tabancası ile boyanır ve kurutulur. Hava birkaç filtre üzerinden geçer. Boya partikülleri boya tutucu filtre kanalıyla ayrıştırılır. İstenilen sıcaklığa ulaşmak için ve aynı zamanda boyama ve kurutma kabininde çoklu hava değişikliği sağlamak için boya kabini ısı, motor ve fan üniteleri ile donatılır.

BOYA KONUMU
Boyama işlemi esnasında atmosferden giren taze hava, emiş bacası tarafından emilir, Bu sırada taze hava damperi kapatılır. Emilen taze hava, ön filtrelerden geçer, fanlar aracılığı ile plenuma yönlendirilir ve eşanjör ünitesi tarafından ısıtılır. Isınan hava plenuma dolar ve tavan filtrelerinden süzülen basınçlı hava kabininin içine dağılır. Kabinde atılan fazla boya, fan yoluyla zemine yönlendirilir ve egzoz fanı tarafından emilerek zemin filtrelerinden geçer ve egzoz bacaları yoluyla kirli hava dışarıya atılır.

KURUTMA KONUMU
Kurutma süresince egzoz fanı çalışmaz ve sadece temiz hava fanı çalışır. Damper havanın bir kısmını dışarıdan çekmek için emme körüğü çevirmesine fırsat vermek için kendini otomatik olarak konumlandırır ve kalanı yeniden dolaştırır. Tüm hava daha sonra ön filtreden ve brulörden veya ısı eşanjörü etrafından geçer. Kontrol paneli üzerinde önceden ayarlanmış ısıya ve kabinin plenumuna girer. Hava daha sonra zemin altından boya tutucu filtrelerden çıkarılır, daha sonra havanın %10unu dışarıya atılır ve kalan hava yeniden egzoz odasına girer.

KUMANDA PANOSU
Pazar araştırmaları sonrasında, müşterilerin beklentilerini karşılamak amacıyla kabinin tamamıyla kontrolünü sağlayacak, HDM ekran PLC panosu kabinlerimizde standart olarak kullanılmaya başlanmıştır.

 
 
Pro WEB